I-Pergola

32/4 MOO 12 T.BEUNGTONGLHANG a.LUMLUKKA PATHUMTHANI 12150 THAILAND

sales@i-pergola.com
+90 0216 557 98 63

LAMİNE AHŞAP SİSTEMLER

Geleceğin Yapı Malzemesi “Lamine Ahşap / Glulam”


Ahşap insanlığın kullandığı en eski yapı malzemesidir. Sayısız özellikleri ve nitelikleri her zaman takdir edilmiştir. Ahşap, form ve işlev olarak çok yönlü olarak kullanılabilmektedir. Ahşapla oluşturulan mekanlar, dış mekanlarda doğa ile uyumlu, iç mekanlarda sıcak ve rahat bir atmosfer oluşturur. Ahşap doğru bir şekilde kullanılırsa, Alp lerdeki pek çok ahşap binada kullanılacak kadar dayanıklı bir materyaldir.

Ahşap, tamamen biyolojik bir üründür. Ahşaptan daha iyi inşaat malzemeleri olsa bile, kendine has bir çok farklı özelliği bulunduğu için bu inşaat malzemelerinden daha iyi bir materyal olarak düşünülebilir.

Bununla birlikte masif ahşap ile yapılabilecek yapılarda da bazı sınırlar bulunmaktadır. Ham madde yani inşaat malzemesi olarak kullanılan ahşap, sadece ağaç gövdelerinden elde edildiği için elde edildiği ağacın şekil ve boyutlarıyla sınırlıdır.

Ahşap higroskopik yani nem çeken bir madde olduğu için çevresindeki hava şartlarıyla güçlü bir iletişimi vardır. Anisotropisi ve değişkenliği dolayısıyla, ahşabın mekanik karakteristiği tam olarak bilinememekte ve sadece mühendislik bilgisi yeterli olmamaktadır. Mühendislik bilgisi yanı sıra ahşap işinde uzmanlaşma ve yıllar boyunca edinilen tecrübe; ancak ahşabın bu zorlayıcı mühendislik sorunlarını çözülebilmekteydi.

Son yıllarda gelişen ahşap işleme teknikleri, kiriş bağlantıları için geliştirilen yeni montaj sistemleri ve koruyucu maddelerin eşzamanlı olarak ahşaba uygulanabiliyor olması sayesinde, masif ahşap ın geleneksek sınırlamalarını aşmak mümkün olmuştur.

Lamine ahşap, masif ahşap ile çok benzer fiziksel özellikleri paylaşmaktadır; ancak çok daha iyi mekanik özelliklere sahiptir. Lamine ahşap ın yenilikçi ve güçlü karakteri, gerek ahşap üreticilerine, gerekse mimarlar ve mühendislere önemli tasarım avantajları sunmaktadır.