Yapısal Ahşap Sistemleri

Geleceğin Yapı Malzemesi “Lamine Ahşap / Glulam”

Ahşap insanlığın kullandığı en eski yapı malzemesidir. Sayısız özellikleri ve nitelikleri her zaman takdir edilmiştir. Ahşap, form ve işlev olarak çok yönlü olarak kullanılabilmektedir. Ahşapla oluşturulan mekanlar, dış mekanlarda doğa ile uyumlu, iç mekanlarda sıcak ve rahat bir atmosfer oluşturur. Ahşap doğru bir şekilde kullanılırsa, Alp lerdeki pek çok ahşap binada kullanılacak kadar dayanıklı bir materyaldir.

Ahşap, tamamen biyolojik bir üründür. Ahşaptan daha iyi inşaat malzemeleri olsa bile, kendine has bir çok farklı özelliği bulunduğu için bu inşaat malzemelerinden daha iyi bir materyal olarak düşünülebilir.

Bununla birlikte masif ahşap ile yapılabilecek yapılarda da bazı sınırlar bulunmaktadır. Ham madde yani inşaat malzemesi olarak kullanılan ahşap, sadece ağaç gövdelerinden elde edildiği için elde edildiği ağacın şekil ve boyutlarıyla sınırlıdır.


Ahşap higroskopik yani nem çeken bir madde olduğu için çevresindeki hava şartlarıyla güçlü bir iletişimi vardır. Anisotropisi ve değişkenliği dolayısıyla, ahşabın mekanik karakteristiği tam olarak bilinememekte ve sadece mühendislik bilgisi yeterli olmamaktadır. Mühendislik bilgisi yanı sıra ahşap işinde uzmanlaşma ve yıllar boyunca edinilen tecrübe; ancak ahşabın bu zorlayıcı mühendislik sorunlarını çözülebilmekteydi.

Son yıllarda gelişen ahşap işleme teknikleri, kiriş bağlantıları için geliştirilen yeni montaj sistemleri ve koruyucu maddelerin eşzamanlı olarak ahşaba uygulanabiliyor olması sayesinde, masif ahşap ın geleneksek sınırlamalarını aşmak mümkün olmuştur.

Lamine ahşap, masif ahşap ile çok benzer fiziksel özellikleri paylaşmaktadır; ancak çok daha iyi mekanik özelliklere sahiptir. Lamine ahşap ın yenilikçi ve güçlü karakteri, gerek ahşap üreticilerine, gerekse mimarlar ve mühendislere önemli tasarım avantajları sunmaktadır.

Neden Lamine Ahşap Kullanmalıyız?

-Çok amaçlı ve çok yönlü, sağlam ve dayanıklı aynı zamanda hafif ve esnek bir malzemedir. Bu nedenle, yenilikçi ve çığır açan projeler için idealdir.

-Mükemmel fiziksel ve mekanik özellikleri sayesinde oldukça geniş açıklıkları kolonsuz geçebilme imkanı sunar.

-Doğal olarak ısı ve ses yalıtımı sağlar. Sağlıklı ve konforlu mekanlar oluşturulmasına katkıda bulunur.

-Yenilenebilir bir kaynaktır. Diğer yapı malzemelerine göre üretmek için gereken enerji çok daha düşüktür. Doğal ve çevre dostudur, var olduğu çevreye saygılı görüntüsüyle dikkat çeker.

-Yangına dayanıklılığı kanıtlanmıştır. Yangın sırasında gücünü korur; yanma hızı dakikada 0.65 mm’ dir. Sigorta ve yangın söndürme sektörleri lamine ahşap ın yangın dayanım üstünlüğünü kabul etmektedir.

-Dayanıklılığı ve hafifliği sayesinde, deprem bölgeleri için en uygun yapı malzemesidir.

-Benzersiz ve estetik bir üründür. Sıcak, rahat ve şık görünümü bünyesinde barındırır.

-Beton ve çelik gibi malzemelerin yerini rahatlıkla alır; ama aynı zaman da bu malzemelerle birlikte kullanıldığında mükemmel sonuçlar ortaya çıkar. Cam ile bir arada kullanıldığında hafif ve modern bir mimari bir dil oluşturmak mümkündür.

-Hızlı bir üretim ve hızlı montaj ile muazzam bir zaman tasarrufu sunar. Fabrikada yapılan ön-montaj sayesinde projenin gerçekleşme süreleri önemli ölçüde azalır.

-Ahşap doğal olarak korozif atmosferik etkilere dayanıklıdır, bakım maliyeti düşüktür.

 

 

 

Ahşap kullanılarak yapılmış olan köprülerden örnekler…


Ahşap kullanılarak yapılmış olan binalardan örnekler…